Układ wydechowy zaczyna się przy silniku i kończy w tylnej części pojazdu. Łączna długość elementów tworzących układ wydechowy wynosi ok. 3m. Kształt układu wydechowego zmienia się w zależności od typu i marki pojazdu. Do podstawowych zadań układu wydechowego należy:
- Gromadzenie i usuwanie spalin powstałych podczas spalania paliwa.
- Redukcja zanieczyszczeń i zmniejszenie emisji spalin.
- Zmniejszenie emisji ciepła – spaliny przy wejściu do kolektora wydechowego mają temperaturę wynoszącą ok. 900°C. Ciepło o takiej temperaturze wyemitowane bezpośrednio do środowiska stanowiłoby dla niego duże zagrożenie.
- Zmniejszenie poziomu hałasu powstającego przy pracy silnika.
Pamiętaj:
- Jazda w ruchu miejskim jest główną przyczyną zużywania się elementów układu wydechowego.
- Dla prawidłowego działania katalizatora i sondy Lambda wy¬magane jest stosowanie paliwa o małej zawartości ołowiu, który uszkadza materiał, z którego zbudowany jest katalizator.
- Temperatura pracującego katalizatora jest bardzo wysoka za¬równo podczas pracy silnika, jak i zaraz po jego zatrzyma¬niu, dlatego należy uważać aby jego obudowa nie zetknęła się z materiałem łatwopalnym.
- Układy wydechowe pojazdów eksploatowanych w ruchu miejskim mają skróconą żywotność. Układy wydechowe w samochodach o długich przebiegach mają dłuższą żywot-ność.
- Sól i wilgoć przyspieszają korozję układu wydechowego, dlatego szczególnie po zimie zalecamy jego kontrolę.
Uszkodzony układ wydechowy jest nie tylko źródłem zwiększonego po¬ziomu hałasu, ale może spowodować także poważne uszkodzenia silnika.
Sprawdź stan układu wydechowego w swoim samochodzie. Zrób to w warsztacie AS Kulawik. Zużyte elementy wy¬mień na nowe takich marek jak BOSAL, TESH, NGK. Pamiętaj, nasi fachowcy zawsze służą radą i pomocą.